HOME | HISTORIE | DISKOGRAFIE | FOTOGALERIE | SLOVNÍK | KONTAKT                 
AKTUALITY      VZKAZY   
AKTUALITY
30.09.02
Tak nám dneska končí 3. kvartál a sním samozřejmě září. Konečně se nám ale včera ukázalo slunko. O víkendu jsem celkem slušně relaxoval. V pátek u flašky. V sobotu jsem u tchánů v Bukovci sbíral jabka na kalvados a pak jme okorovali desky. Samozřejmě, že k cirkulárce se nikdy netlačím. Jsem svým způsobem nemehlo a taky chci ještě něco pohrát na housle.
V sobotu večer jsme hráli Na Střelnici v Českém Těšíně. V neděli zase v polském - Góra Zamkowa. Báječné publikum. Dostal jsem dokonce od paní organizátorky květiny slunečnice. Po koncertě za náma chodili posluchači a měli zájem o CD Tustela, ale taky o oba předcházejíci.
Jeden pán, zřejmě velice zasvěcený znalec nářečí, se dal se mnou do diskuse a upřímně mi sdělil svůj názor, že ubližujeme našemu slezskému nářečí tím, že používáme Czechizmy. A vůbec že už to není ta krásná řeč ponaszimu, jak bývala před padesáti léty, když jezdil ke svému dědovi do Karviné. Každopádně má právo na svůj názor. Oponoval jsem mu tvrzením, že děláme zase maximum pro to, aby se naše nářečí vůbec zachránilo. A že používáme Czechismy, to už je dáno historickým vývojem. Kdysi byla slezština ovlivňováná němčinou, dneska na naší straně češtinou a na polské polštinou. A věřte mi nebo ne, že se tam začne tlačit english.

See you on Saturday!

P.S.: 5.10. v 18:00 zahajujeme společný koncert se skupinou Mloci. To je teprve nářečí. Šarišštína. Bude se to konat na radnici v Jablunkově.
Tom

Show must go on!!!


18.9.02
Ahoj Všichni. Poslední dobou jsem nějak zahlcený prácí a už mi z toho hrabe. Člověk by se měl radovat z nového CD a ani na to nemá pořádně čas. Křest dopadl opravdu výborně. Až na ten déšť a posléze liják. Ale díky Vám, že jste s náma vydrželi a obdiv těm, kteří vydrželi pařit ještě do 2.00 s Frontierem, jejichž bubeníkem je také náš hajtkista až bubeník Jano. Reakce na obsah desky jsou zatím velice pozitivní. Dokonce můj švagr, který je jináč dosti kritický člověk řekl doslova a do písmene: "To nemá chybu". Žeby tentokrát nadsadil? Nakonec můžete to posoudit sami. Zatím se naši milí potenciální zákazníci kontaktujte na nás. Máme cedla volně k prodeji. Distribuce bude ujasněná až příští týden. Takže stačí kliknout na kontakty. Tam jsou veškeré e maily a telefóny. Každopádně jsme dychtiví po veškeré kritice či recenzi. Samozřejmě jak pozitivní, tak negativní.
Tom


6.9.02
Tak máme zase konec týdne, tentokrát třicátého šestého pracovního. Čeká nás celkem husté hraní. Dnes hrajem na nejmenované akci nejmenované firmy v nejmenovaném klubu (tak, jak si přál impresario:)). Zítra strávíme odpoledne a podstatnou část noci v Hrádku ve Slezsku na fotbalovém hřišti hrajíce pro našeho moc dobrého kamaráda a mecenáše Bogdana Hajduka. Bude se tam konat fotbalový turnaj a jsem zvědav, kdo vyhraje!?
Těšíme se rovněž na nejbližší pondělí, budem někde v Horní Lomné - Salajce hrát dětem z povodněmi postižených oblastí, kteréžto jsou toho času ve výše zmíněné obci na škole v přírodě. A abyste nezapomněli - v sobotu 14.9. křtíme novou deksu s názvem Tustela na Slezských dnech v Dolní Lomné, přijďte, bude mela, kromě nás tam bude hrát také nějaká skupina Frontier se svým bigbeatovám repertoárem.
Musíme se také pochlubit, že o nás psali v polském časopise National Geographic a ne jen o nás, nýbrž o jaksi celé problematice polské menšiny na Těšínsku (kdo bude chtít, pošlu celý článek).
Takže se mějte fajnie a kdyby něco, tak nic..
Jano


26.08.02
Minulý týden jsem trávil s rodinou tři dny na Slovensku. Bojnice. Moc krásné městečko, nádherný zámek, koupaliště i ZOO. Musím dokonce pochválit i služby, i když "ubytovanie v súkromí" se nám podařilo sehnat až po cca dvou hodinách. Co se mi však nelíbilo, tak názor našeho domácího, jak nadával na současný režim a nostalgicky vzpomínal na staré dobré komunistické časy. Na otázku: proč ty zlaté časy a ten režim nepřežil, když byl tak dokonalý, mi odpověděl:
Lebo sa do toho začal jebať ten zasratý Gorbačov. A to, že sme sa s Vámi rozišli, to dojebal ten Váš prezident Havel.
Pouze jsem mu řekl, že mám na to jiný názor a zaplatil mu za ubytování. Už ho vidím, jak by podnikal za komunistů.
V sobotu jsme hráli na Bohumínském vlaku. Pozvala nás tam skupina Čhave Jilestar (srdeční chlapci). Dvojbarevné publikum po nás také chtělo, ať zahrajeme něco romsky, tak jsme spustili naší směsku a získali si je. V polovině bloku jsme ale byli nucení skončit, protože přijela pseudo-hvězda Jakub Smolík.
Zrychlený přesun do Nýdku. Festival u potoka. Šikovná akce. Ferband, Okap, Pepa Streichl, FM Band, my a pak Country bál se skupinou Vrtáci (omlouvám se těm, které jsem nevyjmenoval). Doufám, že dopadl dobře, protože jsme to kolem půlnoci zabalili a jeli domů.
Tom


19.8.02
Country wieczór w Amfiteatrze v Ustroni byl pravda trošku jiný, než jsme zvyklí u nás, ale byl určitě povedený. Začali jsme v 18.00 a dali přibližně hodinku. Poté nás vystřídala polská countryová kapela Johny Walker Band (Grupa Jasia Węndrowniczka). Byli to muzykanci zawodowi, což neznamená provozní, ale profesionální muzikanti. Hráli dobře, ale než country, tak by to většina naších posluchačů klasifikovala jako hard rock. Ale to už je věc názoru. Nakonec Marka Knopflera jde taky zařadit do country. Každopádně publikum nám rozohnili dobře a my jsme pak trošku měli obavu, jak to zvládnem bez bicích, protože kluci spěchali hrát do Gdaňska a museli balit. Lidi nás však brali i s hajtkou a důkazem, že jsme se líbili, jsou nově navázané kontakty a hraní ve stejném areálu 31.8.
Teď v sobotu hrajeme na Bohumínském vlaku asi tak v 17.00 a když nám to časově vyjde, tak se stavíme v Nýdku u Požárníka. Je tam nějaký festiválek nebo FESTIVAL, tak se tam snad taky sejdem.
Tom


12.8.02
Ještě přidám pár slov já. Minulý pátek jsme hráli v Těšínské Pizzerii Verdi. Nevím co se děje, ale co akce, tak lepší pocit z hraní a z Vás - naších posluchačů a řekněme fanoušků. Byli jsme informování, že pizzerku nenarvali zdaleka ani Slávek Janoušek, ani Bokomara, jak se to podařilo nám. A proto jsme tam předběžně dohodli ještě jedno hrání cca. na září. Termín musíme ale upřesnit. V sobotu hrajeme někde v Ustroni v Amfiteatrze. Má tam být nějaké grilování a je po nás chtěno, abychom hráli v kapeluszach kowbojskich. Snad nás zachrání Buble. Já to až tak moc nežeru a ostatní ať se rozhodnou. Mě totiž nebaví dělat kukiełku.
Tom


12.8.02
Zde nás někdo s Tomem vyblejsknul na Gorolu a umístil na netu! Letošní Gorol proběhl v naprostém klidu a důstojně, nabažil jsem se folkloru, nabaštil domácích specialit - placki ze szpyrkami, bachora a tak podobně a nabumbal kvalitní miodule. Velmi se mi líbilo vystoupení slovenského souboru Urpín, měli výbornou cimbálovku, skvěle tančili a ty tanečnice...krása!
V Sosnové na festiválku bylo zajímavě, měli jsme hrát ve čtyři, ale začali jsme až v sedm. Byla tam spousta přiopilých, perkusními pistolemi ozbrojených kovbojů a dokonce jeden s takovou medvědobijkou, no kanonáda jak na východní frontě. Zahráli jsme poctivě asi třičtvrtěhodinku a představte si, že někteří posluchači znali naše texty, to nás mile překvapilo.
Na Slezských dnech 14.9. budeme křtít naší novou desku, tak neváhejte a přijďte. Hrací kalendář se utěšeně zaplňuje, což je vynikající, čím jsme starší, tím nás to hraní víc baví a těší.
Jano


30.7.02
Sobotní akce Neznáme sa, poznáme sa se povedla. Byla to taková slavnost dvou obcí - Mosty u Jablunkova a slovenský Svrčinovec. V programu vystoupily i dvě dechovky, Jablunkovanka a nějaký dechový zespół mocnego uderzenia z polských Krapkowic. My jsme začali hrát něco kolem osmé večer a vydželi jsme až do dvou do rána! Lidi se bavili, tančili a mnozí i zpívali spolu s námi. Moc dobře se hraje, když posluchači i tančí, je to úplně něco jiného, než ta festivalová a koncertní vystoupení, když se téměř nikdo ani nehne, jen na vás upřeně hledí a pozoruje každý pohyb a zahraný tón. Prostě náramně povedená taškařice.
Hned druhý den v poledne jsme měli sraz na nádraží v Jablunkově-Návsí s jistým filmovým štábem. Natáčeli nás do nějakého připravovaného regionálního pořadu, který údajně poběží na ČT1 někdy na podzim. Nasedli jsme na vlak a v přítomnosti televizní kamery jsme cestou do Třince hráli asi třikrát obligátní Cug do werku, Toma a Bubleho se vyptávali na gorolskou mentalitu a tak podobně. Snad z toho něco nastříhají a doufám, že se alespoň nějaký krátký šot přecejen v TV objeví.
Jano

Teď o víkenu je Gorolski Swiętoa k tomu patří i Rajd o kyrpce Macieja


18.7.02
Tak a Pomezí je za náma. Musím říct, že mě se líbilo obzvlášť. Ale k tomu dojdeme. V pátek jsme si vymohli právo nehrát. Poprvé v životě jsem mohl nezatíženě pozorovat kapely. Občerstvení jsem se ale rozhodl užívat pod dozorem manželky, což bylo velice dobré rozhodnutí. Nyní stručně sjedu kapely, které jsem viděl:
Bluegrass Comeback - umí, pro mě ale velice nezajímavý repertoár. Tradicionály a zase tradicionály. To, že hrajou pouze na jeden mikrofón už taky není nic originálního. Ale Evropa je bere. Tak hodně zdaru.
Vojta Zícha a Druhý dech, Nezmaři - nějak mi ten jihočeský countryfolk splývá v jednu hmotu. Jako kulisu to ale můžu mít. Dobře se u toho otáčela Vařonka se škvarkama.
Javory - moc pěkné. A věřte mi, že můj vkus není ovlivněný tím, co do mě hustí média.
BG Styl - jsou to naší nejlepší muzikantští kolegové, takže nebudu zcela úpřímný a moc je pochválím.
V sobotu jsme si stanovili pravidlo: Kdo se ožere, nedostane honorář!!!
Mloci - staří kamarádi. Personální změna mi vadila pouze z nostalgických důvodů. Možná bych na jejích místě vynechal "humorné" průpovídky mezi písničkama a více hrál - je to ovšem věc vkusu.
Eva Henychová - pěkné, romantické, ale půlhodina mi stačí.
Grupa Furmana - moc dobré. Moje krevní skupina. Škoda, že jsme se s nima neskamarádili. Zřejmě by se ale na nás naštvali Happy To Meet. Skamarádili se s nima dříve.
Carantuohill - instrumentální keltská bomba, ale chybí mi tam větší kontakt s publikem přes zpěv.
Funny Fellows - zachránili krizovou situaci a půl koncertu odehráli bez aparátu. Byli skvělí.
Zakončení bylo na nás. Taky unplugged. A nakonec překvapení a The Australian Blaf Revival. Zahráli směsku naších písníček a líp než my. Čímž udělali z nás "Legendy" a ze mě štáb organizátorů Pomezí "Slezského Barda" Za to bych chtěl Všem poděkovat. Opravdu Všem. Protože bez Vás by to bylo o ničem. Tom


3.7.02
Vidím, že se nikdo z kapely nemá k napsání nové aktuality, tak se toho budu muset opět chopit já. Asi jenom zhodnotím naše poslední tři hračky. Festival Dřevorubců v Polské Bobrové nebyl ani tak z našeho hlediska o muzice, jak o spoustě volného času, nádherném ubytování na koňském statku, pivu Żywiec a Tyskie, moc horkém počasí, seznámení se s naším novým kamarádem Jarkem (kterého tímto zdravím), ale taky o určité dávce trpělivosti, odolnosti a silných nervů. Bobrovou se totiž prohnala vichřice, která vzala z jednoho baráku doškovou střechu a zbořila jednu zeď.
Dva dny na to jsme hráli v Brněnském kubu Leitnerka. Pozvala nás tam spřátelená kapela Poloband Petra Pololáníka. Hraní moc dobré. Čtvrtina obecenstva normálně komunikovala ponaszimu, takže jsme se tam cítili jako doma. Jenom ta naše auta, neuvěřitelné ździorba. U Hranic na Moravě nám málem ulítl výfuk a 20 km před Brnem jsme dostali defekt. Tímto chceme poděkovat jediné holce, která nám po hodině a půl stopování nabídla pomoc. A hlavně Lubimu, který za náma přijel s pořádným wercajgem a šikovnýma rukama...
Potlach osady Scarborro byl završením našeho červnového snažení. Začali jsme za soumraku Vlajkou a pak pařili téměř v jednom kuse až do 1:00. Náš repoš jsme hráli velice sporadicky. Spíš jsme si velice spontánně sjeli fláky, které jsou schopni s náma mručet všichni.
Tímto se s Váma loučím za celou kapelu a zvu Vás všechny na Pomezí, které se koná příští pátek a sobotu.

Tom
strana | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 |
KALENDÁŘ 2023
12.1. Soukromá oslava
10.2. Sportbar 69 – Jablunkov
25.2. Soukromá akce - Oldříšov
24.3. Blaf Session U Pašíka - Třinec
8.4. Velikonoční jarmark - Ostrava-Poruba
15.4. Soukromá akce – Hotel Grůň – Mosty
22.4. Kolaudačka Návsí
6.5. Hutnický den - Třinec
20.5. Gastrofestival - Dolní Marklovice
26.5. Bidon a Blaf - Rokáč Jablunkov
2.6. Mosty – Dětský den
3.6. Łączy nas chleb - festiwal - Katowice(PL)
10.6. Blaf před Kollárovci v Dolní Lomné
10.6. Padesátka v Těšíně
17.6. Den obce Bocanovice
30.6. Bluegrass Theatre - Metylovice
7.7. Festival Na Pomezí - Dolní Lomná
15.7. Den obce s hasiči - Guty
16.7. Jarmark - Jablunkov Park A. Szpyrce
22.7. Festyn - Filipka
29.7. Slavnosti na hřišti - Milíkov
24.8. Domov Sosna – Třinec
9.9. Chata Ostrý – cyklozávod Autel
9.9. Soukromá oslava - Bukovec
15.9. Setkání jubilantů – ND Doubrava
16.9. Hraní U Sojky - Nebory
23.9. Oslava LX na Skalce
7.10. Festival na Gírové
14.10. Čierňanský redyk – Čierne
18.11. Soukromá oslava
2.12. Obecní zabíjačka - Mosty u Jabl.(15)
6.12. Hraní pro AH Jablunkov(15)
11.12. Třinecké adventní podvečery - Trisia(18)
15.12. Chata Skalka – soukr. akce(19)
16.12. Firemní akce -Mosty Grůň(17)

KALENDÁŘ 2024
5.4. Kass Č. Těšín
31.5. Western klub - Suchdol nad Odrou(18)
1.6. Vělopolí(17)
6.7. Festival Na Pomezí(15)
10.8 Soukromá oslava – Dolní Lomná
24.8.Vendryňský letní karneval

Počet vystoupení po dobu existence kapely:
1985 - 1 1986 - 14
1987 - 19 1988 - 27
1989 - 46 1990 - 38
1991 - 11 1992 - 18
1993 - 19 1994 - 18
1995 - 25 1996 - 35
1997 - 34 1998 - 35
1999 - 40 2000 - 40
2001 - 53 2002 - 52
2003 - 56 2004 - 42
2005 - 42 2006 - 35
2007 - 46 2008 - 49
2009 - 40 2010 - 42
2011 - 44 2012 - 48
2013 - 38 2014 - 52
2015 - 47 2016 - 49
2017 - 41 2018 - 44
2019 - 43 2020 - 18
2021 - 32 2022 - 43
2023 - 30
celkem - 1446

Počet přístupů: Statistiky těchto stránek