HOME | HISTORIE | DISKOGRAFIE | FOTOGALERIE | SLOVNÍK | KONTAKT                 
AKTUALITY      VZKAZY   
AKTUALITY
30.1.03
Za 11 měsíců se už budeme zase připravovat na Silvestra. To nám to frčí. A my jsme zatím měli jenom dvě zkoušky a dva plesy. Zato v únoru se to na nás sesype. I včetně návštěvy rádia a televize v Brně. Budeme natáčet Aport o vlivech etnické hudby. Sami jsme na to zvědaví.
Spolu s náma prý budou natáčet Čhanki Šou a Flereti. Na ty druhé jsem včera byl v Harendě. Skvělý výkon. Bubeník je dočasně jednoruký, houslista předvádí mistrovské vyhrávky a používá při tom smyčec bez žíní. Moc dobré. Kdysi nám někdo vytkl, že nemáme žádnou písničku, v níž by se nezpívalo o chlastu. Flereti ti se s tím nemazlí a přímo jej oslavujou. Takže na jejich a Vaše zdraví.

Máme novou písničku s názvem Orient, je to regulerní tříakordovka, možná čtyř... ale máme na ní spadeno
Tom


17.1.03
V rychlosti napíšu něco aktuálnějšího. Na Silvestra jsme si udělali volno, ale máme za sebou už dva plesy, rozhovor s redaktorkou polského rozhlasového vysílání u nás a já jednu návštěvu u zubaře. Letos jsme si dali předsevzetí, že v týdnu kdy nebude hraní, budeme zkoušet. Dnes máme první prubu.
Nový materiál postupně vzniká a už se těšíme na jeho zpracovávání. Dokonce se nám nabídl pán Žabka z Kostkova, že nám dá k dispozici nějaké svoje písničky. Už jsem měl možnost si některé poslechnout u něj doma a taky se po večerech prohrabávám v jeho textech a věřte mi, že jsou moc dobré. Číší z nich láska k tomuto kraji (i k něžnějšímu pohlaví), historie a nepostradatelný humor. Určitě se do nějaké pustíme. Hlavně do té o těch tureckých Šancích. Taky se o tom zmiňuji v nejnovější písničce a jsem doslova fascinován každou informací, kterou k tomuto tématu získám. Nedávno jsem kolem těch bukoveckých jezdil na běžkách a doslova jsem si přál ten časový posun těch asi 400 roků zpět. Mínus by ale byl v tom, že bych s Váma ztratil kontakt přes tady toto zařízení. Takže Čuuus.
Tom

Na této stránce si můžete stáhnout a přečíst můj cestopis Australský sen.


6.1.03
Zdravíme Všechny v Novém roce!!! Vánoční volno jsme prožili bez žádné vážnější újmy na zdraví a hrajeme dál. Začínáme vystupováním na různých plesech a těšíme se na 18. února. Pojedeme do rádia Proglas poskytnout živý rozhovor. Přikládáme i recenzi Milana Tesaře z téhož rádia:

„Jsme populární pouze v regionu od Mostů u Jablunkova po Bohumín, kde jsme srozumitelní. V Čechách údajně zpíváme polsky a v Polsku zase česky.“ Takto popisuje skupina Blaf sebe sama na svých internetových stránkách. A má v podstatě pravdu. Pro většinu obyvatel naší republiky bude obsah jejích písní minimálně na první poslech nesrozumitelný. Na druhou stranu právě ve spojení dobře zahrané hudby a vtipných nářečních textů je jistý půvab, který u nás může málokdo jiný nabídnout.
Hudba Blafu vychází z čehosi, co by mohlo konči na „-grass“ (kapela sama používá termín „gorolgrass“). Ovšem tradiční bluegrass nečekejte – banjo (Pavel Sikora), kytara nebo mandolína (Jan Pazdera), případně housle (Tomáš Tomanek) se mu občas přiblíží, avšak základ zůstává folkrockový: Nepostradatelnými členy skupiny jsou totiž bubeník (Jan Klus) a basista (Robert Kulka). Přiznám se, že bicí mi místy připadají zbytečné (například začátek skladby Moc staro deska, dokud se nepřipojí právě basa). Předpokládám však, že se na muziku Blafu musí celkem dobře tancovat – svižnější kousky mimochodem na albu převažují.
I když Blaf zpívá zásadně v nářečí, neznamená to, že by zůstal zahleděný pouze do svého regionu. Naopak – témata písní jsou doslova globální. Příkladem budiž svižný Australski sen nebo podle mě nejlepší skladba alba, Brisbane. Její text o cestě do Austrálie (z větší části odzpívaný a capella) je prostě bomba! Tady je úryvek: „Z Jabłónkova do Brisbane je dalka / Z Góralie do Klokanie / Tam se nie fuko do fujary / Tam se na didgeridoo duje.“
Z dalších skladeb považuji za hodně povedený smutný příběh lopaty, kterou dělník při odchodu do penze zapomněl ve vysokých pecích (Łopata): „Bo nejlepi na świecie je przi wysokim piecu / W tym nejwiynkszim smrodu a nejwiynkszim hycu.“ V písni Hokej můžete se skupinou zafandit Třinci, s týmž městem se setkáte v dalším hitu s názvem Rohajz (kde se jinak zpívá i o faraónském Egyptě).
Album je plně autorské, jedinou výjimkou jsou Góralia, přetextované Krylovy Jeřabiny. Jsem z té úpravy trošku na rozpacích. Spíš než o coververzi by se dalo mluvit o parodii. Kdo ví, co jí kapela sledovala…
Věřím, že ve svém domovském regionu je Blaf fenoménem. K průniku do ostatních krajů mu brání jazyková bariéra. Jenže když mohou do uší posluchačů proniknout interpreti zpívající anglicky, proč by nemohl jablunkovský Blaf? Vždyť na druhý nebo třetí poslech už začnete tušit, o čem ty písničky jsou. A když se při poslechu budete dívat na texty do vybaveného bookletu, tlumočníka dozajista potřebovat nebudete.


Milan Tesař, 17.12.2002


20.12.02


Hodně štěstí v Novém roce přeje všem příznivcům kapela Blaf


10.12.02
Zdravím Vás všechny v Pomikulášském a Wilijówkovém období. Též to máte někteří tak husté jak my? Ještě že nás to baví. V pátek se nám už popáté do kavárny moc nechtělo, ale akce dopadla super. Samozřejmě Mikuláš ani Čert nechyběli. Místo Anděla tam byla sem tam ale nějaká ta Opička. Jo, a taky nás poctili návštěvou naši fanoušci z Ostravy. Tímto je zdravíme.
V sobotu jsme hráli Bowlingovém klubu v Bystřici. Snad to dokonce bylo i 1. výročí otevření. Každopádně se hrálo taky perfektně. Byly tam dokonce i děti. O přestávkách si k nám chodily sednout a přesvědčovaly nás, že Mikuláši jsou v maskách a místo Ježíška nadělujou rodiče. Hádal jsem se s nima, že to tak není až do té doby, než mi ta jedna malá holka vysvětlila, že už chápe, proč si myslím, že je opravdový Mikuláš a Ježíšek. Prý je to z toho piva, co mám před sebou na stole. Přece vím, že chlast vypaluje buňky, tak to nemám pít. Mě nezbylo, než si pak večer nostalgický zavzpomínat, že když jsem se na vojně dozvěděl, jak to s tím Mikulášem a Ježíškem doopravdy je, tak jsem se s tím taky nemohl dlouho vyrovnat a probrečel jsem celé svátky.
Tom


21.11.02
Na příští zkoušce zkusíme něco nového - písničku Labradorek, Buble napsal text a muziku ještě prozatím nikdo neposkládal. Uvidíme, ce so z toho zase vyklube.
Začíná období takzvaných Wilijówek, což jsou jakési předvánoční besídky různých kolegiálních spolků, nejvíce praconích kolektivů. Sejdou se někde v lokále a paří. Byli jsme na některé pozváni hrát. Lecho si pořídil nové bedny, takové ani velké, ani malé, výborně hrající a černé, tak se s nimi sice víc utaháme po schodech, ale hrát se bude skvěle.
Jano


18.11.02
Hraní v picerce Verdi bylo opět úžasné. A to se říká, že 2x do stejné řeky nevstoupíš. I pica byla výborná. Byla bez háčku a měla č. 13. Byla tak veliká, že ji Buble nemohl ani dojíst. Tak ji rozdával sousedům od vedlejšího stolu. Po písničce Śmiergustowej jsem si na jeho účet rýpnul, že má tak babský hlas, že za ním o Velikonocích chodí chlapi s pomlázkou. A on místo aby se naštval, tak to ještě přes mikrofón vylepšil, ale prý to tady nemám dávat.
Zítra máme zkoušku, tak ho přesvědčím. Ať se taky zasmějete.
Tom

Pro majitelé zvukovek přidávám zpívající koníčky

19.11. ve 23:50 na ČT1 nebo 20.11. v 15:45 na ČT2 sledujte FOKOMOTIVY, měli bychom tam mít krátký šotek z Alabama Country Baru v Karviné


11.11.02
Mimo jiné si taky dovolujeme na těchto stránkách zviditelnit krátkou recenzi či kritiku (pořád si neumím vysvětlit, v čem se to líší), kterou jsem našel na www.folkcoutry.cz:

Víte, co je to gorolgrass? Bluegrass, který se hraje v nejvýchodnějším cípu republiky v okolí Jablunkova a texty nejsou překvapivě anglické, jak byste u české kapely normálně čekali, ale jsou v gorolském nářečí. Provozuje ho jediná kapela: jablunkovský Blaf. Pravda, na jeho čtvrté desce s názvem Tustela se kapela bluegrassu poněkud vzdaluje, dominantní je na albu spodek baskytary a bicích a ty ostatní nástroje vás zas až tak neohromí. Ale ku prospěchu věci tu převažuje vokální stránka a hlavně humor textový i hudební. Kdysi u téhle kapely rozchechtávalo publikum samo naroubování textů v gorolštině na bluegrassové opusy. Dnes už má humor, muzika i texty řadu dalších dimenzí. (Autorem většiny hudby i textů je kapelník Tomáš Tománek.) I když některé vtípky a pointy si, vy narození ve zbytku republiky, vychutnáte až na druhý poslech nebo s pomocí dobře vypravené textové přílohy, určitě vás album pobaví. Aspoň mě desky Blafu baví vždycky víc, než když slyším kapelu naživo.

Michal Jupp Konečný


1.11.02
Zdravím vás všechny v listopadu. Konečně vyšlo slunko. Pochmurný sychravý říjen je za náma. Aspoň se budou z hezkého počasí radovat dušičky a pozůstali při zapalování svíček.
Máme za sebou tři hraní v rozpětí jednoho týdne. Komunální politika Třinec, svatba Studeničný a komunální politika Č. Těšín. Samozřejmě že nejkrásnější dojmy máme ze svatby, ale politika umí být taky sranda. Už jsme se jako kapela dopravovali na všem možném. Sněžný skutr, rolba, nákladní vlak....Ale hrát na jedoucím kamiónu a držet přitom rovnováhu jak naších postav, tak stojanů na mikrofón a mého na texty - to se nám podařilo teprve včera v Těšíně. Také bylo zajímavé sledovat ty vyděšené, překvapené kolemjdoucí. Takže milí občané: Mějte se hezky, volte dle svého svědomí a zapalujte svíčky. Samozřejmě čím míň, tím líp. Škoda že to nemůžeme ovlivnit.
Tom


24.10.02
A ještě se pochlubíme, co o nás napsal regionální plátek HUTNÍK:

„Přiměřená popularita je docela příjemná”, míní Tomáš Tomanek z kapely Blaf. Příznivcům gorolgrassové kapely Blaf jistě neušlo, že vydala nové album. Nejen o něm jsme si povídali s vůdčí osobností těchto muzikantů, houslistou, skladatelem, textařem a zpěvákem Tomášem Tomankem.
Vaše nejnovější cédéčko, v pořadí třetí, vyšlo zhruba před měsícem. Jmenuje se Tustela. Jak jste na ten název přišli, prozradíte?
„Původně jsme mysleli, že album pojmenujeme Z Góralie, tedy podle jedné z písniček. Ale pak mě kluci přesvědčili, že to nebude ono. Tak jsem navrhl Tustela. A u toho jsme zůstali. Současně přišel nápad na obrázek, který máme na obalu desky. Je na něm gorol s mobilem pasoucí v horách ovce. Nad tím vším se vznáší letadlo. Jde tedy o jasný kontrast: folklór a současná moderní doba. Další významy se samozřejmě také nabízejí. Jako např. že ta deska je tustela, někdo letí tustela a gorol telefonuje také tustela. Věříme, že s tím letadlem neorganizuje nic nekalého... V bukletu máme poprvé uvedeny i texty všech devatenácti písniček z tohoto alba. To proto, že když jsme vydali naši desku Nie beje to lehki, tak nám mnozí vyčítali, že tam texty scházejí.“
Nápad na obrázek byl váš, ale kdo ho dovedl do konkrétní podoby?
„To byl Lukáš Adamík, který je autorem celé grafiky našeho obalu, včetně všech obrázků. Zajímavá je podle mého názoru zvláště ovce, kterou vyvedl přímo na desku. Je namalovaná zezadu a je na ní přesně umístěna i ta pomyslná dírka na kotouček. A pod ní je napsáno Tustela, což zároveň ukazuje, za jaký konec světa Třinecko někde ještě stále považují.“
Ale vraťme se k písničkám. Jsou to všechno novinky?
„Až na několik výjimek ano. Asi nejstarší je Amnestyja, tu jsem napsal dost dávno. A dá se říci, že ze šuplíku jsou ještě Amstel, Niewydarzóno a Moc staro deska. Jinak jde o nové věci. Jak bývá naším zvykem, všechny jsou ve zdejším nářečí. Tentokrát se hodně autorsky projevil i Pavel Buble Sikora. Je podepsaný na pěti titulech a moc se těšíme na to, co v něm ještě zatím spí a co tedy budeme realizovat až příště. Také bych chtěl vyzvednout práci Honzy Pazdery, našeho multiinstrumentalisty, na jehož bedrech navíc spočívala i hudební režie celého projektu.“
Která z písniček u lidí nejvíc zabírá?
„Asi Brisbane, což je tradicionál na text o mé cestě do Austrálie. Největším úletem a zdá se, že i šlágrem, je Bubleho Hrczka. Ještě bych rád zdůraznil, že jsme si k nahrávání nepozvali žádné hosty. Kromě našich stabilních nástrojů, což jsou housle, banjo, kytara a basová kytara, jsou na desce slyšet i bicí, které v současné době používame i více na koncertech. A také Pazderovy klávesy, mandolína, tahací a foukací harmonika.“
Jak dlouho deska vznikala?
„Nahrávali jsme ji loni v závěru roku v Bluestudiu Recording Třinec. Podmínky jsme tam měli přímo ideální. Na mixy pak byl čas až v únoru. Potom přišlo to nejsložitější období, kdy jsme na album sháněli finance.“
V jakém nákladu vyšlo a kde si ho můžeme opatřit?
„Dva tisíce kusů a pokud mám správné informace, kromě Jablunkova, kde se objevilo na trhu nejdříve, jsou už desky k mání také v Třinci a zřejmě i v Českém Těšíně.“
Před nějakým časem jste se mihli v televizi v jednom z dílů seriálu věnovaném legendám naší country a folku. Nechystá se nějaký pořad, kde by se Blaf mohl zviditelnit víc?
„Právě teď 18. října jsme v country klubu Alabama v Karviné křtili, mimochodem už potřetí a doufám, že naposled, naše album Tustela. Byla u toho i Česká televize a vše bude vysílat v jednom z dílů seriálu Folkmotivy. Kmotrem naší desky tam byl Josef Mlok Grim.“
Co Blaf a popularita? Máte s ní problémy nebo vám dělá spíš radost?
„Já myslím, že jsme akorát v takové fázi, kdy nám popularita dělá radost. V regionu se o nás ví a když nás někdo pozná třeba na zastávce nebo v hospodě, je to docela příjemné. Jsou ale i situace, kdy to může být jinak. Popularita je dost ošidná. Máme zkušenost, že někdy přijde na naše vystoupení opravdu moc lidí a pak je třeba akce, kde se jich sejde deset. Teď se nám povedl nedávný koncert v Harendě, tam bylo plno. Dost nás ale mrzí, když se občas dozvíme, že někdo si zatelefonuje o naši písničku do vysílání na přání do některého z nejmenovaných z rádií a tam dělají, jako bychom vůbec neexistovali. A přitom jsme jim loni poslali svoje desky.“
Co chystáte do konce roku?
„Diář máme dost plný. Ale prosinec bychom už chtěli mít klidnější, protože potřebujeme zase začít zkoušet. Po několika letech máme tentokrát dokonce volný i Silvestr, takže si ho budeme užívat v klidu s rodinami někde v horách.“

Tomáše Tomanka zpovídala Eva Kučerová
strana | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 |
KALENDÁŘ 2024

12.2. Domov Nýdek
6.3. Pohoda Třinec
15.3. Hospoda Střítež - Pár strun a Blaf
4.4. Domov Důstojnost - Nýdek
5.4. Kass - Český Těšín
6.4. Aprílovy ponor - splav u Nieslanika Jablunkov
26.4. Soukromá akce - Bowling Jablunkov(18)
27.4. Pivovar Koníček - Vojkovice(18.30)
7.5. Soukromá oslava - Pod Akáty(17)
10.5. Soukromá oslava - Ostravice
11.5. Včelařský den - Písek(16)
31.5. Svatba - Razová
1.6. Vělopolí(17)
14.6. Hospůdka U Propasti - Autokemp Hranice(19)
29.6. Letnice - Chata Ostrý
6.7. Festival Na Pomezí(15)
12.7. Šumperské pomněnky(19)
13.7. Festyn na Filipce(?)
14.7. Jablunkovský jarmark(16)
19.7. Soukromá oslava - Košařiska
20.7. Ustroń(?)
26.7. Muzeum - Český Těšín
10.8 Soukromá oslava – Dolní Lomná
18.8. Bluegrass Theatre - Metylovice
24.8.Vendryňský letní karneval
14.9. Soukromá oslava - Brno(16)
21.9. Chata Gírová(14)
21.9. Drops "40" - Karviná Lodičky(17)
28.9. Soukromá oslava - Hnojník dílny(17)
19.10. PZKO Marklowice

Počet vystoupení po dobu existence kapely:
1985 - 1 1986 - 14
1987 - 19 1988 - 27
1989 - 46 1990 - 38
1991 - 11 1992 - 18
1993 - 19 1994 - 18
1995 - 25 1996 - 35
1997 - 34 1998 - 35
1999 - 40 2000 - 40
2001 - 53 2002 - 52
2003 - 56 2004 - 42
2005 - 42 2006 - 35
2007 - 46 2008 - 49
2009 - 40 2010 - 42
2011 - 44 2012 - 48
2013 - 38 2014 - 52
2015 - 47 2016 - 49
2017 - 41 2018 - 44
2019 - 43 2020 - 18
2021 - 32 2022 - 43
2023 - 35 2024 - 6

celkem - 1457

Počet přístupů: Statistiky těchto stránek